مراقبتهایی که برای بیماران دیابتی در حفظ سلامت دهان و دندان ضروری است!

ایمپلنت دندان برای بیماران دیابتی
چالشهای ایمپلنت دندان در بیماران دیابتی
آگوست 30, 2014

مراقبتهایی که برای بیماران دیابتی در حفظ سلامت دهان و دندان ضروری است!

دندانپزشکی و دیابت

ایمپلنت دیابتی

دیابت یک بیماری متابولیک پیچیده است که در آن توانایی تولید انسولین در بدن کاهش می یابد (نوع 1،حدود 15% افراد) و یا بدن در برابر انسولین مقاومت نشان می دهد (نوع 2،حدود 85% افراد). انسولین هورمونی است که از پانکراس ترشح می شود و گلوکز موجود در غذاها را از طریق جریان خون به سلولهای بدن می رساند و انرژی تولید می کند. در هر دو نوع دیابت انسولین نمی تواند عمل اصلی خود که کاهش قند خون است را به درستی انجام دهد و بنابراین گلوکز (قند خون) بالا می رود.
افزایش قند خون منجر به عوارضی در کلیه،چشم،عروق و اعصاب و قلب می شود. تظاهرات بالینی دیابت شامل پرنوشی، پرخوری، پرادراری،کاهش وزن،گیجی و بی حالی است. مشکلات دهان و دندان در افراد دیابتی بیشتر از سایر افراد است، قند خون افزایش یافته سبب رشد بیشتر باکتریهای دهان می شود که به تبع آن عفونتهای لثه ای و استخوان های اطراف دندان، خونریزی لثه و بوی بد دهان ایجاد می شود که با ادامه این روند دندانهای فرد دچار لقی غیر قابل بازگشت شده و از دست می روند. تظاهرات دهانی دیابت شامل خشکی دهان،عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی (کاندیدیازیس و برفک)، تأخیر در التیام زخم ها، افزایش شیوع و شدت پوسیدگی، بیماری پریودنتالآبسه و سندرم سوزش دهان است.
در درمانهای دندانپزشکی باید به نوع و دوز انسولین مصرفی و زمان دریافت آن توجه کرد. در دیابت شدید باید از بیهوشی عمومی اجتناب کرد. جهت جلوگیری از شوک ناشی از کاهش قند خون (شوک انسولین) خوردن غذای نرمال، دریافت دوز معمول انسولین قبل از درمان، گذاشتن قرار ملاقات در صبح، انجام درمان در زمانی غیر از اوج مصرف انسولین و در دسترس بودن مواد قندی در مطب توصیه می شود.
افراد دیابتی باید از نخ دندان و مسواک با حرکات ملایم به صورت مرتب استفاده کنند و برای کنترل بهداشت دهان و دندانها سالیانه 2 بار جرم گیری برای این افراد ضروری است.

 

مطالب مرتبط:

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *