فیشورسیلنت یا مهروموم شیارها: بهترین پیشگیری برای پوسیدگی دندان

فلوراید تراپی
فلوراید تراپی، استحکام و سلامت دندان های کودکان
می 31, 2015
خدمات دندانپزشکی
رهایی از آزارهای دست دندان
جولای 30, 2015

فیشورسیلنت یا مهروموم شیارها: بهترین پیشگیری برای پوسیدگی دندان

فیشور سیلنت

بهترین پیشگیری برای پوسیدگی دندان

حفظ سلامت دهان و دندان کودکان، بسیار حائز اهمیت است، زیرا علاوه بر معضلاتی که در دوران کودکی برای آنها به همراه دارد، سلامت دندان ها را در بزرگ سالی نیز تحت الشعاع قرار می دهد. علاوه براین درمان بیماری های دندانی کودکان به علت بی تابی و ترس کودکان از دندانپزشکی کار دشواری است و هزینه هایی نیز در پی دارد. به همین خاطر توصیه دندانپزشکان به والدین، پیشگیری از بیماری های دندانی کودکان به وسیله درمان های از پیش تعیین شده، مانند فیشورسیلنت است.
فیشور سیلنتدندان اکثراً از دو ناحیه دچار پوسیدگی می شود، شیارهای سطح دندان و نواحی بین دندان ها. فیشورسیلنت یا پرکردن شیار دندان، درمانی پیشگیرنده است که باعث کاهش چشمگیر پوسیدگی دندان ها می شود. معمولا شیارهای عمیقی روی دندان های آسیاب شیری و دائمی وجود دارد که به خاطر عمق آنها نمی توان به سهولت آنها را پاکسازی کرد و بستری مناسب برای رشد باکتری ها فراهم می آید، که این امر سبب می شود دندان ها از همان نواحی دچار پوسیدگی شوند.
فیشور سیلنتدندان پزشکان از فیشورسیلنت برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها در ناحیه این شیارها استفاده می کنند. البته این امر مستلزم آن است که دندان سالم و فاقد هر نوع اختلال و پوسیدگی باشد. فیشورسیلنت یک کامپوزیت مایع حاوی فلوراید است که تماماً بین شیارهای دندان نفوذ و آن را مهروموم می کند. توصیه می شود از زمان رویش اولین دندان آسیاب شیری و دائمی درمان فیشورسیلنت را انجام داد.
مراحل درمان فیشورسیلنت به این صورت است که ابتدا دندان را بروساژ می کنند تا سطح آن کاملا پاکیزه و عاری از جرم و آلودگی باشد. سپس دندان را خشک کرده و مواد فیشورسیلنت را روی آن می گذارند. دندان فیشورسیلنت شده سه تا چهار سال از ناحیه شیارها دچار پوسیدگی نخواهد شد، ولی می بایست در هر بار مراجعه به دندان پزشک فیشورسیلنت ها چک شود تا از صحت و سلامت آن ها اطمینان حاصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *