شناخت بیشتر آفت دهان

آبسه دندان را جدی بگیرید
آبسه دندان را جدی بگیرید
می 12, 2015
فلوراید تراپی
فلوراید تراپی، استحکام و سلامت دندان های کودکان
می 31, 2015

شناخت بیشتر آفت دهان

شناخت بیشتر آفت دهان

شناخت بیشتر آفت دهان

آفت زائده کوچک و دردناکی است که صرفاً در محیط دهان و دندان به وجود می آید. شخص ممکن است در ناحیه آفت دچار درد و سوزش شود که این احساس ناراحتی با خوردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی و شور تشدید می شود.
هنوز دلیل قطعی برای تشکیل آفت وجود ندارد، اما گمان ها بر این باورند که تنش های عصبی و استرس های عاطفی باعث بروز آفت می شوند. از نظر برخی دیگر خوردن مواد غذایی با ویژگی های ترشی، شوری و اسیدی احتمال ایجاد آفت را افزایش می دهند و همچنین بیماری های عفونی و ویروسی نیز جزو این عوامل به شمار می آیند.
آفت ها عموماً به سه دسته اصلی تقسیم می شود. 80% آفت ها، آفت های مینور هستند. در این دسته آفت ها معمولا زخم هایی به طول 2 تا 4 میلیمتر هستند و بین 7 تا 10 روز بهبود می یابند. در ابتدا اطراف زخم ملتهب و قرمز است و رنگ زخم ها نیز زرد رنگ است و به شکل گرد و بیضی هستند، به مرور زمان تغییر رنگ داده و خاکستری می شوند.
آفت های ماژور با 10% وقوع، در رتبه دوم قرار دارند. آفت ماژور بزرگتر و دردناکتر از نوع مینور است، طول آن عموماً به یک سانتیمتر نیز می رسد و 10 تا 40 روز برای بهبود آن زمان می برد.
نوع سوم از آفت ها، شبه تبخال ها هستند. هر چند که عامل ویروسی ایجاد تبخال در این نوع آفت وجود ندارد، اما به دلیل شکل ظاهری این آفت که به تبخال شباهت دارد این نام را گرفته است. این نوع آفت به ندرت اتفاق می افتد و درد و ناراحتی بیشتری ایجاد می کند.
برای پیشگیری از بروز آفت ابتدا باید غذاهای محرک آن را شناسایی کرد و از خوردن آنها اجتناب کرد. مورد مهم دیگر رعایت بهداشت دهان و دندان است، در ضمن باید مسواکی مصرف شود که حتی المقدور باعث ایجاد زخم و ناراحتی نشود. جای دادن مواد غذایی سرشار از آهن، اسیدفولیک و ویتامین B12 در رژیم غذایی که تشخیص داده شده در بهبود آفت تاثیر گذار هستند. در نهایت اینکه بدن اشخاص معمولاً در رویارویی با تنش های عصبی و فشار استرس ها، واکنشی این چنین از خود نشان می دهد پس واجب است از این قبیل موارد دوری شود.
آفت نیاز به درمان ندارد و خود به خود درمان می شود. اما با این وجود می توان برای کاهش درد و التهاب و ممانعت از عفونت راهکارهایی را پیشنهاد کرد.
بهترین روش برای درمان آفت استفاده از داروهای گیاهی است. از آنجایی که آفت خطر آفرین نیست و معضل جدی ایجاد نمی کند بهتر است که از داروهای شیمیایی استفاده نشود تا بدن عوارض کمتری را متحمل شود. از داروهای گیاهی شناخته شده دراین زمینه می توان به گیاه گلنار ایرانی که توسط شاهین گوانجی معرفی شده و در مجلهIntegrative Medicine Research مربوط به مرکز جهانی طب مکمل به چاپ رسیده اشاره کرد. گیاهان موثر دیگری هم هستند که توسط عطاری ها ارائه میشوند.
استعمال مواد محافظ موضعی حاوی استروئیدهای موضعی (تریامسینولون) نیز بی تاثیر نیستند. مالیدن ویکس روی آفت نیز به بهبودش کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *