“دیاستم” معضلی کوچک، درمانی آسان، زیبایی دوچندان!

خدمات دندانپزشکی
وقتی لامینت انتخاب دوم می شود!
اکتبر 6, 2015
خدمات دندانپزشکی
پُست و کور چیست؟
اکتبر 15, 2015

“دیاستم” معضلی کوچک، درمانی آسان، زیبایی دوچندان!

خدمات دندانپزشکی

خدمات دندانپزشکی

دندان دائمی هر فرد باید با دیگر دندانهای کناری خود تماس داشته باشد، اگر بین این دندانها هیچ نقطه تماسی وجود نداشته باشد فرد دارای دیاستم یا فاصله بین دندانی است. زمانی که دیاستم بین دندانهای جلویی اتفاق می افتد، زیبایی لبخند فرد را تحت الشعاع قرار می دهد. علل قابل توجهی باعث ایجاد دیاستم یا فواصل بین دندانی می شود و ناراحتی هایی را نیز مانند: گیرغذایی، جابه جایی و نامرتب شدن دندانها، به دنبال دارد.

اگر سایز دندانها با فک منطبق نباشد، نظم چیدمان دندانها از بین می رود. بزرگ بودن دندانها نسبت به فک باعث روی هم قرار گرفتن آنها خواهد شد و کوچک بودنشان باعث ایجاد فواصل بین دندانی یا دیاستم می شود. یکی از عوامل مهم در ایجاد دیاستم دندانهای جلویی، فرنوم لب بالا است. فرنوم همان بافت متصل کنده لب و لثه است که گاهی به دلیل متوقف نشدن رشد آن تا بین دندان های یک بالا پیشرفت می کند و باعث ایجاد فاصله بین دو دندان جلویی می شود. بیماری های لثه، عادات زبان در وارد کردن فشار به دندانهای جلویی و از دست دادن یک یا چند دندان نیز از دیگر عوامل دیاستم هستند.

اصولاً وجود دیاستم هایی که ناشی از عدم انطباق سایز فک با دندانها و وجود فرنوم بزرگ باشد را در دوران کودکی و نوجوانی که تمامی دندان های دائمی رشد کرده اند می توان تشخیص داد و در همان برهه زمانی نیز درمانش کرد. در بزرگسالی نیز می توان با استفاده از همان شیوه های درمان، معضل دیاستم را برطرف نمود.diastim-little
برای درمان دیاستم ابتدا باید علت بروز آن را بر طرف کرد سپس روی زیبایی دندان کار کرد، زیرا بر طرف نشدن علت، باعث بروز مجدد دیاستم خواهد شد. به طور عمده چند عامل باعث بروز دیاستم می شود از جمله، عدم تطابق سایز دندان ها با فکین، فرنوم بزرگ، بیماری های لثه، از دست دادن دندان و شکستن یا تخریب شدن دندان بر اثر پوسیدگی یا ضربه.
با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و با تشخیص علت دیاستم، شما را به دندانپزشک متخصص مربوطه ارجاع میدهند، اما جای نگرانی نیست زیرا عمدتاً دیاستم درمان مختصر و زیبایی قابل توجهی دارد. در بیشتر مواقع دیاستم ها به وسیله ترمیم های کامپوزیتی برطرف می شوند، این نوع از درمان بسیار پرطرفدار است، زیرا هزینه زمانی بسیار کمی دارد، به بافت دندان آسیب نمی رساند و از لحاظ قیمتی بسیار به صرفه است. در صورت نیاز و تشخیص دندانپزشک از راهکارهای دیگری مانند ارتودنسی و لمینیت های دندانی نیز می توان بهره برد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *