جراحی زیبایی لثه چیست

معیارهای بین المللی سنجش کیفیت خدمات دندانپزشکی
آوریل 8, 2015
فواید استفاده از لیزر در درمان های دندانی بیماران دیابتی
می 12, 2015

جراحی زیبایی لثه چیست

Fissure dental fillings, Medically accurate 3D illustration

جراحی زیبایی لثه

یک خط لبخند زیبا به عوامل گوناگونی بستگی دارد مانند سایز و ظاهر دندان ها، عضلات صورت، ظاهر لب ها و بافت لثه. عدم تناسب هر یک امکان داشتن یک لبخند زیبا را از فرد می گیرد.
یکی از معیارهای لبخند زیبا، عدم دیده شدن بیش از یک تا دو میلیمتر از لثه هنگام لبخند زدن است. هرگاه در یک لبخند سطح زیادی ازدندانهای بالایی را لثه پوشانده باشد و طول دندان ها نسبت به لثه رویت شده کوتاه باشد، با (لبخند لثه ای) روبه رو هستیم. این اصطلاح رایج در دندان پزشکی زمانی به کار می رود که مساحت اشغال شده روی سطح دندان توسط لثه اثر منفی بروی زیبایی می گذارد. از عوامل دخیل در به وجود آمدن لبخند لثه ای می توان به کوتاه بودن لب بالا، رشد بیش از اندازه فک بالا به سمت پایین، تحرک بسیار لب بالا و سایش دندانی اشاره کرد.

برای درمان این معضل دندان پزشکان یک سلسله اقدامات را انجام می دهد تا به نتیجه دلخواه برسد. اکثر کسانی که به دلیل داشتن Gummy Smile یا همان لبخند لثه ای به دندان پزشک مراجعه می کنند، توسط جراح پریودنتیست با برداشتن بافت اضافه و اشغال کننده سطح دندان، عمل افزایش طول تاج دندان انجام می دهند. در این جراحی مقدار لثه ای که بیش از حد روی سطح دندان ها را پوشانده برداشته می شود تا دندان ها به سایز مطلوب برسند.
جراحی زیبایی لثه تنها منوط به پوشانده شدن بیش از حد سطح دندان توسط لثه نیست، عقب نشینی و تحلیل لثه نیز علاوه بر نازیبا کردن لبخند، بیماری های پریودنتال را نیز به همراه دارد که حتی بسیار جدی تر از مقوله زیبایست و امکان از دست رفتن دندان ها در آن وجود دارد.


در این حالت جراحی به منظور ترمیم بافت از دست رفته دندان انجام می پذیرد. با تحلیل لثه و پدیدار شدن ریشه، تاج دندان‌ها طویل‌تر می‌شود و هنگام تکلم و لبخند، ظاهری نازیبا به وجود می آورد. همچنین دندان‌هایی که دچار تحلیل لثه می شوند ریشه هایشان نسبت به سرما و گرما حساس می شوند و احتمال ایجاد پوسیدگی دارند. در این جراحی، پریودنتیست (جراح لثه) با عمل پیوند نسج نرم ایراد را رفع و از تحلیل بیشتر لثه جلوگیری می کند. پیوند لثه، با برداشتن قسمت کوچکی از بافت نرم سقف کام یا سایر نواحی با بافت مشابه در دهان و پیوند آن به سطح تحلیل رفته لثه انجام می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.