آیا می دانید کدام روکش مناسب کدام دندان است؟

خدمات دندانپزشکی
پُست و کور چیست؟
اکتبر 15, 2015
سلامت دندانها در دوران بارداری
جولای 22, 2017

آیا می دانید کدام روکش مناسب کدام دندان است؟

دندان ها در اثر چندین عامل به روکش های دندانی نیازمند می شوند. گاهاً دندانها در پی پوسیدگی هایی که نسج زیادی از دندان را درگیر کرده و به پالپ یا عصب دندان نیز آسیب زده است، نیازمند درمان اندو یا همان عصب کشی و متعاقباً پرکردن دندان می شوند.

دندان ها در اثر چندین عامل به روکش های دندانی نیازمند می شوند. گاهاً دندانها در پی پوسیدگی هایی که نسج زیادی از دندان را درگیر کرده و به پالپ یا عصب دندان نیز آسیب زده است، نیازمند درمان اندو یا همان عصب کشی و متعاقباً پرکردن دندان می شوند. درمان اندو باعث می شود دندان دیگر زنده نباشد و بسیار آسیب پذیر و شکننده شود. از طرف دیگر به علت برداشتن پوسیدگی ها نسج زیادی از دندان برداشته می شود و باعث ایجاد مشکلاتی از جمله گیر غذایی و آسیب لثه می شود. در نتیجه برای مراقبت از این قبیل دندان ها نیاز است روکش تهیه شود. شکستن یا خورد شدن دندان ها نیز از دیگر عوامل نیاز دندان ها به روکش هستند.
روکش ها انواع گوناگونی دارند اما به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند. یکی از ابتدایی ترین نوع روکش ها که تا به امروز هم مورد استفاده قرار می گیرد، روکش های فول متال هستند که در گذشته جنس طلای آن بسیار مرسوم بوده اما امروزه این نوع از روکش ها به علت عدم ظاهر زیبا و طبیعی، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و تنها در مواردی خاص کاربرد دارد. هنگامی که امکان تراش دندان مقدور نباشد و یا فضای بین دندان روکش شده با دندان روبرویش خیلی ناچیز باشد، روکش های تمام متال به کار می رود.
روکش های سرامیک- فلزی (MCR) نوع دیگری از روکش ها می باشد که زیرساخت آن فلزی و از جنس نیکل- کروم است و روی آن را لایه ای از جنس پرسلین یا همان سرامیک پوشانده است. این روکش ها به طور معمول برای دندان های خلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این روکش ها کمتر برای دندان های قدامی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا بخاطر وجود زیر ساخت فلزی ظاهر خیلی طبیعی ندارند و ظرافت کافی برای زیبایی دندان در آنها وجود ندارد. crowns_unitek_ss_250px

روکش های تمام سرامیک، همانطور که از نامشان پیداست کل ساختارشان از سرامیک می باشد. این روکش ها به علت مواد به کار رفته و تکنولوژی پیشرفته تر دارای استحکام بیشتری می باشند و به دندان های طبیعی بیشتر شباهت دارند. این روکش ها نیز در چند نوع ارائه می شوند که تفاوت های کمی با یکدیگر دارند. مانند روکش های زیرکونیایی، روکش های پرسلن (چینی) و روکش های pfz.
این نوع از روکش ها به علت ظرافت و ظاهر طبیعی برای تمامی دندان ها خصوصاً دندان های قدامی پیشنهاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *